Tek Sayfa Web Sitesi ve SEO

Tek sayfadan oluşan web sitelerinde SEO konusu normal sitelerden biraz daha farklı ve kısıtlıdır. Web sitesinde verilen linklerin tamamının aynı sayfaya veriliyor olması bir dezavantaj oluştursa bile bunu site içi anchor linkleriniz ile aşabilirsiniz.

Anchor link ve Div kullanımı
Tek sayfadan oluşan web sitenizde öncelikle ana bölümlere karar verilmeli, ana sayfa, hizmetlerimiz, ürünlerimiz, iletişim vb. bu kısımlara karar verildikten sonra sayfanız yatayda div etiketleri ile parçalara ayrılır. Div etiketlerine verilecek id isimleri belirlediğiniz bölüm isimleri olmalıdır. Sayfa içi linkleme sitenizinismi.com/#urunlerimiz şeklinde ayarlandığında tek sayfa sitelerde SEO adına yapılabilecek en önemli kriteri gerçekleştirmiş oluruz.

Sayfa içi H Etiketi kullanımı
Web sitelerinin tamamında olduğu gibi bu tarz tek sayfa web sitesinde de H etiketlerinin kullanımı önemli ve gereklidir. Sitenizin ana kelimelerini önem sırasına göre belirleyip H1 ile başlayıp en az H4 e kadar başlıklarınız ve anahtar kelimeleriniz olmalı. Arama motorlarının çok önem verdiği konulardan biri H taglarının doğru kullanımı ve olup olmadığıdır.

Backlink çeşitliliği
Tek sayfa siteler için her ne kadar farklı sayfalara link alıp link çeşitliliği sağlayamıyor olsakta, az önce bahsettiğim anchor text sayesinde sitenizinismi.com/#urunlerimiz gibi dışardan destek linkleri aldığımızda SEO açısından fayda sağlarız.

Güncelleme Şart
Güncellenmeyen siteler arama motorları gözünde önce arşiv, sonrasında ise çöptür. Tek sayfa olduğu için güncellenebilecek alanları kısıtlı olsada, sitede muhakkak yeni bilgi girişi olmalıdır.


Etiketler
Yorum Yaz
Yorumlar
seosuz olmuyor - Arya

maalesef seo olmadan başarı gelmiyorBenzer Makaleler
Tek Sayfa Web Sitesi Fiyatları
Tek sayfa sitelerin içeriklerine ve yapısına göre fiyatları değişmektedir. Net bir fiyat verebilmek için önce sitede nelere ihtiyaç duyulduğunun
Tek Sayfa Web Sitesi Nasıl Yapılır?
Bir editör program yardımıyla en basit olanıda notepad tarzı bir programdır, basit html kodlarını yazarak ve oluşturulan dosyayıda satın
Web Sitesi Seoya Uygun Değilse Ne Olur?
Web sitesi yazılımda seo uyumu önemsenmediyse sonuçları aleyhinize olacaktır, uygun olmayan bir şekilde kurgulanmış web sitesi seo puanını oldukça kötü etkileyecektir