SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO arama motoru optimizasyonu (search engine optimization) kelimelerinin kısaltılmış halidir. Site içi SEO ve site dışı SEO olarak iki bölümdür. Genel manada site içi SEO arama motorlarına(öncelikle Google) sitenin veya sayfanın düzgün bir şekilde anlatılması şeklidir. Dış SEO ise sitenizin veya sayfanızın diğer sitelerden ve sosyal ağlardan aldığı linkler ve anahtar kelimelerdir. SEO yapılmasında ki genel amaç sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Doğal yollarla gelişen iyi ve faydalı bir sitenin SEO çalışmalarına çok fazla ihtiyacı olmamakla beraber, hızlı gelişme göstermesi istenen sitelerin olmazsa olmazıdır.

SEO çalışmalarındaki en önemli husus bu çalışmaların arama motorları tarafından doğal olarak görülmesini sağlamaktır, aksi taktirde yapay bir şekilde çalışma yapıldığının farkedilmesi çeşitli cezalara sebep olabilir. Sıralamalarda bir kaç sayfa geriye düşürülmek tarzında cezalar olabileceği gibi sitenin tüm indexlerinin silinmesi ve arama sonuçlarında gösterilmemesi gibi ağır cezalarla da karşılaşılabilir.

Arama motorlarının temel amacının insanlara aradıkları bilgiyi tam ve doğru olarak bulabilecekleri sitelere yönlendirmek olduğu düşünülürse, sitenizinde arama motorları tarafından insanlara faydalı olabilecek bilgileri içerdiği algısını yaratabilmek oldukça önem taşımaktadır. SEO yaparak genel olarak içeriği yetersiz bir web sitesini üst sıralara getirebilmek mümkün olsa da, uzun vadede üst sıralarda kalabilmesi mümkün olmayacaktır. Yeni bir algoritma değişikliğinde arama motoru daha da akıllanacak ve sadece seo ile ayakta duran siteler büyük ölçüde sıralama kaybedecektir.

SEO iyi bir şekilde planlanması gereken uzun vadeli karlı bir yatırımdır. SEO ile gelebileceğiniz yerlere sürekli reklam bütçesi ayırarakta gelebilirsiniz fakat reklamı kestiğiniz anda tüm potansiyel müşterinizi kaybedersiniz. Gerçeğe uygun bir şekilde planlanan ve devam ettirilen seo çalışmaları her daim daha karlı olacaktır.

Sizde uzmanından seo desteği istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Etiketler
Yorum Yaz
Benzer Makaleler
Tek Sayfa Web Sitesi Fiyatları
Tek sayfa sitelerin içeriklerine ve yapısına göre fiyatları değişmektedir. Net bir fiyat verebilmek için önce sitede nelere ihtiyaç duyulduğunun
Kurumsal Site Seo Çalışması
Kurumsal site seo çalışması özenle ele alınması gereken bir konudur, kurumsal firma iyi bir şekilde analiz edilip seo başarısı istenen kelimeler için gereken çalışmalar tespit edilmelidir.
Web Sitesi Seoya Uygun Değilse Ne Olur?
Web sitesi yazılımda seo uyumu önemsenmediyse sonuçları aleyhinize olacaktır, uygun olmayan bir şekilde kurgulanmış web sitesi seo puanını oldukça kötü etkileyecektir