Tek Sayfa Web Sitesi ve SEO

Tek sayfadan oluşan web sitelerinde SEO konusu normal sitelerden biraz daha farklı ve kısıtlıdır. Web sitesinde verilen linklerin tamamının aynı sayfaya veriliyor olması bir dezavantaj oluştursa bile bunu site içi anchor linkleriniz ile aşabilirsiniz.

Anchor link ve Div kullanımı
Tek sayfadan oluşan web sitenizde öncelikle ana bölümlere karar verilmeli, ana sayfa, hizmetlerimiz, ürünlerimiz, iletişim vb. bu kısımlara karar verildikten sonra sayfanız yatayda div etiketleri ile parçalara ayrılır. Div etiketlerine verilecek id isimleri belirlediğiniz bölüm isimleri olmalıdır. Sayfa içi linkleme sitenizinismi.com/#urunlerimiz şeklinde ayarlandığında tek sayfa sitelerde SEO adına yapılabilecek en önemli kriteri gerçekleştirmiş oluruz.

Sayfa içi H Etiketi kullanımı
Web sitelerinin tamamında olduğu gibi bu tarz tek sayfa web sitesinde de H etiketlerinin kullanımı önemli ve gereklidir. Sitenizin ana kelimelerini önem sırasına göre belirleyip H1 ile başlayıp en az H4 e kadar başlıklarınız ve anahtar kelimeleriniz olmalı. Arama motorlarının çok önem verdiği konulardan biri H taglarının doğru kullanımı ve olup olmadığıdır.

Backlink çeşitliliği
Tek sayfa siteler için her ne kadar farklı sayfalara link alıp link çeşitliliği sağlayamıyor olsakta, az önce bahsettiğim anchor text sayesinde sitenizinismi.com/#urunlerimiz gibi dışardan destek linkleri aldığımızda SEO açısından fayda sağlarız.

Güncelleme Şart
Güncellenmeyen siteler arama motorları gözünde önce arşiv, sonrasında ise çöptür. Tek sayfa olduğu için güncellenebilecek alanları kısıtlı olsada, sitede muhakkak yeni bilgi girişi olmalıdır.


Etiketler
Yorum Yaz
Yorumlar
seosuz olmuyor - Arya

maalesef seo olmadan başarı gelmiyorBenzer Makaleler
Tek Sayfa Web Sitesi Hangi Alanlar İçin Uygundur?
Tek sayfa siteler her sektöre veya her kesime uygun değildir, kullanıcının isteklerini karşılayacak ve gerekli faydayı sağlayacaksa tek sayfa olarak yapmak daha uygun olacaktır.
Tek Sayfa Web Sitesi Nasıl Yapılır?
Bir editör program yardımıyla en basit olanıda notepad tarzı bir programdır, basit html kodlarını yazarak ve oluşturulan dosyayıda satın
Web Sitesi İçerik Yönetiminin Önemi Nedir?
Web sitesinin yapısı kadar içerik yönetimi de önem taşımaktadır. Düzenli olarak yayına alınan içerikler Seo gerekliliklerine de uyarak yazılırsa hem sitenin takipçileri açısından hem de arama motorları açısından çok faydalı olacaktır.